Odzyskiwanie danych z dysków elektronicznych (SSD)

Dyski SSD - Solid State Drive

Poza wszelkimi zaletami dysków SSD, takimi jak: szybkość, energooszczędność oraz brak elementów mechanicznych i one są narażone na awarie. Struktura danych w tych urządzeniach jest zwykle znacznie bardziej skomplikowana niż w większości macierzy RAID. Z powodu niedoskonałości pamięci elektronicznych sterownik zarządza ich zachowaniem "w locie" i jest odpowiedzialny między innymi za: odczytywanie, zapisywanie, ECC (korekcja błędów), mapowanie bloków, szyfrowanie itd.
To dlatego odzyskiwanie danych z nośników SSD jest jednym z największych wyzwań w branży data recovery.
Pomijając uszkodzenia logiczne, spotykamy dwa poważne uszkodzenia uniemożliwiające dostęp do zawartości znajdującej się na kościach pamięci.
Są to programowe uszkodzenia kontrolera oraz fizyczne uszkodzenia kontrolera lub całej elektroniki dysku.
W uproszczeniu w przypadku problemów z oprogramowaniem kontrolera należy uzyskać dostęp do dysku w trybie technologicznym aby naprawić jego firmware i przywrócić do prawidłowego działania oraz odzyskać dostęp do danych.

odzyskiwanie-danych-z-ssd-01

Uszkodzenia fizyczne

W przypadku uszkodzenia elektroniki najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie usterki i przywrócenie dysku do stanu sprzed awarii. Niestety nie możemy w takiej sytuacji zmienić PCB jak w przypadku dysku twardego, pozostaje więc znalezienie uszkodzenia i jego naprawa.
Jeśli uszkodzonony jest kontroler, lub PCB do tego stopnia, iż nie możliwe jest przywrócenie urządzenia do prawidłowego działania, wtedy pozostaje wylutowanie kości i ich odczyt na dedykowanym programatorze.
Tak przygotowane obrazy pamięci należy zamontować do odpowiedniego algorytmu danego kontrolera, zaś jego praca musi być naśladowana w taki sposób aby dane mogły być odczytane w poprawny sposób.
Dopiero po tej procedurze można przystąpić do odzyskiwania danych.

odzyskiwanie-danych-z-ssd