Odzyskiwanie danych z pendrive'ów i kart pamięci

Pamięci przenośne

Pamięci elektroniczne ze względu na minimalizację wymiarów, dużą prędkość przesyłu danych oraz energooszczędność i brak elementów mechanicznych zyskują z dnia na dzień co raz większą popularność. Spotykamy je praktycznie we wszystkich urządzeniach przenośnych.
Jednak mobilność oraz stosowane w niej rozwiązania nie pozostają bez wad i one również narażone są na utratę przechowywanej zawartości. Ze względu na liczbę producentów, urządzeń oraz praktycznie indywidualnych dla nich metod zapisu odzysk z tego rodzaju nośników danych nie jest łatwy.

odzyskiwanie-danych-z-pendrive.jpg

Uszkodzenia logiczne

Uszkodzenia te, podobnie jak w przypadku innych napędów, dotyczą między innymi uszkodzeń tablicy partycji spowodowanych błędem systemu, działaniem szkodliwego oprogramowania bądź, umyślnym lub nie, działaniem użytkownika.
Najczęstrzym objawem opisanych sytuacji jest pusty nośnik lub komunikat systemowy o konieczności sformatowania urządzenia.
Najważniejsze w tej sytuacji to nie formatować urządzenia ani nie przeprowadzać procedur naprawy plików wymuszonej przez system.
Najlepiej w tym wypadku wykonać binarną kopię nośnika celem zabezpieczenia niezmienionej zawartości urządzenia i z niej odzyskiwać dane.

odzyskiwanie-danych-z-kart-sd-01

Uszkodzenia fizyczne

Uszkodzenia fizyczne pamięci flash możemy podzielić na dwie kategorie.
Uszkodzenia mechaniczne wtyków USB, które zostały wyłamane z płyty elektronicznej, zimne luty spowodowane wadliwym montażem elementów w fabryce lub wynikające z przegrzania urządzenia oraz uszkodzenia fizyczno-programowe kontrolerów.
O ile w dwóch pierwszych sytuacjach można przeprowadzić naprawę urządzenia i przywrócić je do działania, o tyle w ostatnim wypadku należy zgrać zawartość bezpośrednio z modułu, lub modułów, pamięci a następnie odbudować ją aby nadawała się do logicznej ekstrakcji danych.

odzyskiwanie-danych-z-kart-sd-02