Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Odczyt zdegradowanych komórek dysku SSD / Odzyskiwanie danych

Dyski SSD - Solid State Drive Odczyt zdegradowanych komórek dysku SSD / Odzyskiwanie danych

Poza wszelkimi zaletami dysków SSD, takimi jak: szybkość, energooszczędność oraz brak elementów mechanicznych i one są narażone na awarie. Struktura danych w tych urządzeniach jest znacznie bardziej skomplikowana niż w najbardziej zaawansowanych macierzach RAID.

Z powodu niedoskonałości pamięci elektronicznych sterownik zarządza ich zachowaniem "w locie" i jest odpowiedzialny między innymi za: odczytywanie, zapisywanie, ECC (korekcja błędów), mapowanie bloków, szyfrowanie itd.
To dlatego odzyskiwanie danych z nośników SSD jest jednym z największych wyzwań w branży Data Recovery.

W przeciwieństwie do tradycyjnych napędów magnetycznych, dyski SSD najczęściej nie informują użytkownika o problemach i utrata danych jest zwykle niespodziewana.
Pomijając uszkodzenia logiczne, spotykamy dwa poważne uszkodzenia uniemożliwiające dostęp do zawartości znajdującej się na kościach pamięci.

Są to programowe oraz fizyczne uszkodzenia kontrolera lub uszkodzenia elementów elektroniki dysku.
Problemy programowe powstają najczęściej na skutek zbyt dużej liczby uszkodzonych komórek w modułach pamięci, przez co kontroler traci dostęp do ich zawartości.
Najbardziej popularnym przypadkiem takiego zachowania jest dysk rozpoznawany przez sprzęt jako SATAFIRM S11 lub SandForce{200026BB}.

W uproszczeniu w przypadku problemów z oprogramowaniem kontrolera należy uzyskać dostęp do dysku w trybie technologicznym aby naprawić jego firmware, przywrócić do prawidłowego działania i odzyskać dostęp do danych.

Uszkodzenia fizyczne Uszkodzony kontroler SSD / Odzyskiwanie danych

W sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia elektroniki należy zlokalizować uszkodzone elementy i je wymienić. Niestety ze względu na brak schematów oraz, w praktycznie każdym przypadku, z powodu braku opisów elementów trzeba zdobyć kompatybilny model i w ten sposób pozyskać potrzebne części.

W skrajnych sytuacjach, kiedy naprawa oryginalej PCB jest niemożliwa, musimy przenieść wszystkie kluczowe dla danego egzemplarza komponenty na płytę dawcy.

Jeśli uszkodzonony jest kontroler, wtedy pozostaje wylutowanie kości i ich odczyt na dedykowanym programatorze.
Tak przygotowane obrazy pamięci należy zamontować do odpowiedniego algorytmu danego kontrolera, zaś jego praca musi być naśladowana w taki sposób, aby struktura logiczna została prawidłowo odbudowana. Dopiero po tej procedurze można przystąpić do odzyskiwania danych.

Uszkodzony kontroler SSD / Odzyskiwanie danych